Nauka » Studia w Australii
PL
KATALOG
Chcecie wiedzieć więcej na
temat szkół, kursów
i promocji?
Przejrzyjcie strony
przygotowywanego
katalogu!
więcej ...
KOSZTY WYJAZDU
Chcecie wiedzieć, jakie
nakłady potrzebne
są na wyjazd?
Skorzystajcie z
pomocy naszego
kalkulatora!
więcej ...
POTRZEBNE FINANSE
Nie wiecie jakie wymagane
są finanse związane
z wyjazdem na
wizie studenckiej
do Australii?
Zróbcie wstępną
kalkulację!
więcej ...
UBEZPIECZENIE
Podczas pobytu na
wizie studenckiej
należy posiadać
odpowiednie
ubezpieczenie
więcej ...
SŁOWNIKI
Czego nie zapomnieć
włozyć do bagażu?
Słownika!
Zobacz co
w ofercie
więcej ...
TWOJE RESUME
Planujecie pracować podczas
pobytu w Australii?
Nasz online kreator
ułatwi Wam
przygotować
Resume!
więcej ...
39 uniwersytetach, które mają swoje siedziby w prawie każdym większym australijskim mieście. Australijskie szkolnictwo wyższe uważane jest za jedne z najlepszych na świecie.

WYBIERZ KIERUNEK STUDIÓW


Studia licencjackie

Studia w Australii odbywają się najczęściej w ramach studiów licencjackich, nazywanych Bachelor. Są to tzw. studia undergraduate które trwają trzy lub cztery lata. Składają się one z 6 lub 8 semestrów. Aby otrzymać tytuł Bachelor w większości przypadków należy zaliczyć co najmniej 24 przedmioty (subjects).
Po ukończeniu studiów licencjackich można kontynuować naukę na studiach podyplomowych, na poziomie magisterskim (Master degree).


Studia magisterskie

Australijscy studenci w przeciwieństwie do polskich studentów raqczej rzadko decydują się na kontynuację studiów magisterskich zaraz po ukończeniu licencjatu. W wielu przypadkach najpierw starają się oni zdobyć doświadczenie zawodowe a dopiero potem, w miarę możliwości finansowych, rozpoczynają studia podyplomowe (postgraduate) na poziomie Master Degree.

W zależności od kierunku studiów i uniwersytetu studia podyplomowe mogą trwać od roku do dwóch lat.

Polacy, którzy ukończyli studia magisterskie lub licencjackie mogą rozpocząć naukę na studiach podyplomowych w Australii jeżeli ich kwalifikacje zostaną zaliczone przez wybrany australijski uniwersytet.


MBA w Australii

Studia Master of Business Administration w Australii cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków.
Aby dostać się na prestiżowe studia MBA w większości przypadków od kandydatów będą wymagane odpowiednie kwalifikacje oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe. Oczywiście bardzo ważna jest także znajomość języka angielskiego.

Ci którzy nie posiadają odpowiedniego doświadczenia zawodowego mogą rozpocząć swoją drogę do MBA od odpowiednich kursów zakończonych uzyskaniem uznawanych dyplomów.Terminy przyjec na studia w Australii

Podobnie jak w Polsce rok akademicki w Australii dzieli tu się na dwa semestry. Jednak w przeciwieństwie do naszego kraju rok akademicki w Australii rozpoczyna się w lutym. Dodatkowo w lipcu możliwe są przyjęcia na wybrane kierunki studiów. Jest to tzw. mid-term intake.

Termin przyjmowania aplikacji na studia rozpoczynajace się w lutym mija na większości uniwersytetów 31 października, a na studia rozpoczynające się w lipcu - 30 kwietnia.

Niektóre uniwersytety na wybranych kierunkach studiów wprowadziły także podział roku akademickiego na trzy części i przyjęcia są w lutym, lipcu i we wrześniu.

Planując studia na uniwersytecie warto pamiętać, że chociaż są one znacznie droższe niż wiele colleg’ów to jednak okres studiów jest krótszy i studenci mają więcej wakacji które mogą poświecić na pracę na full-time i podreperowanie studenckiego budżetu.


Warunki przyjecia na studia w Australii

Aby dostać się na studia w Australii należy spełnić kilka podstawowych warunków. Z których jednym z najważniejszych to znajomość języka angielskiego na odpowiednim poziomie czyli English Proficiency Requirements. Najczęściej sprawdzana jest ona na podstawie wyników z egzaminu IELTS który musi być zdany w wielu przypadkach przynajmniej na poziomie 6.0 (IELTS Academic module). Na takich kierunkach jak medycyna czy studia inżynierskie często IELTS musi być często zdany na 7.0.

W przypakdu studiów undergraduate czasami zamiast potwierdzenia znajomości języka angielskiego zdanym na odpowiednim poziomie egzaminem IELTS można zostac przyjętym na studia na podstawie ukończonego kursu językowego (najczęściej EAP) na odpowiednim poziomie w wybranych szkołach językowych i zostać przyjętym na daną uczelnię na podstawie wyników z tego kursu.

Oprócz znajomości języka angielskiego osoby, które chcą dostać się na studia licencjackie muszą przedstawić dokumenty ukończenia szkoły średniej. W przypadku Polaków musi to być dokument dojrzałości, czyli nasza matura. Dokumenty powinny być w języku angielskim lub przetłumaczone przez tłumacza na ten język.

Aby dostać się na studia podyplomowe studenci z Polski muszą przedstawić dokumenty potwierdzające uzyskanie dyplomu licencjata lub dyplomu magistra. Dokumenty te powinny być w języku angielskim lub przetłumaczone na angielski.Uznawanie przedmiotów

Niektóre z uniwersytetów australijskich aby zachęcić zagranicznych studentów do studiowania na swoich kampusach oferują zaliczanie niektórych przedmiotów. Tak bardzo często może zdarzyć się w przypadku studentów, którzy rozpoczęli studia w Europie i planują ich dokończenie w Australii.  Aby wybrany australijski uniwersytet zadecydował o zaliczeniu przedmiotów należy złożyć wyciąg ukończonych przedmiotów (tzw. transcript) na podstawie którego uczelnia zadecyduje ile przedmiotów może zostać zaliczonych.

Warto mieć na uwadze, że w wielu przypadkach australijskie uniwersytety rozpatrują zaliczenie przedmiotów z wcześniejszych studiów w momencie przyjmowania na studia (po zapisaniu i dokonaniu opłaty), a nie w trakcje skłaniania zapytania o przyjęcie.Opłata za studia

Studia w Australii są płatne i w porównaniu z opłatami za studia w Polsce wydają się one drogie. Należy jednak pamiętać, że wiele australijskich uniwersytetów uznawanych jest za bardzo prestiżowe uczelnie posiadające kntakty z ośrodkami naukowymi na całym świecie.
Rok nauki na uniwersytecie to około 14.000-20.000 tysięcy dolarów australijskich. Opłaty z reguły dokonuje się za pół roku (semestr) podczas którego należy wybrać 3-4 przedmioty.

Aby ukończyć studia na poziomie licencjatu należy liczyć się z wydatkiem około 40.000-50.000 AUD za trzy lata nauki. Dwa lata nauki na studiach podyplomowych (magisterskich) to jakieś 20.000-30.000 AUD.


Stypendia

Chociaż studia w Australii są płatne w niektórych przypadkach studenci z Polski mogą liczyć na uzyskanie stypendiów. O możliwość stypendiów należy pytać bezpośrednio w dziekanatach poszczególnych australijskich uniwersytetów lub aplikować o międzynarodowe stypendia oferowana w ramach wymiany europejskich i australijskich studentów. Zawsze także warto skontaktować się z dziekanatami własnych uniwersytetów i zapytać czy nie prowadzone są jakieś wymiany czy specjalne programy pomiędzy uczelniami w obydwóch krajach.

Z reguły stypendia najłatwiej mogą uzyskać doktoranci prowadzący badania naukowe.Wykaz uniwersytetów w Australii


Australijskie uniwersytety
Australian Catholic University ACU www.acu.edu.au
Australian National University ANU www.anu.edu.au
Bond University Bond www.bond.edu.au
Charles Darwin University CDU www.cdu.edu.au
Charles Sturt University CSU www.csu.edu.au
CQUniversity CQU www.cqu.edu.au
Curtin University of Technology CURTIN www.curtin.edu.au
Deakin University Deakin www.deakin.edu.au
Edith Cowan University ECU www.ecu.edu.au
Flinders University Flinders www.flinders.edu.au
Griffith University Griffith www.griffith.edu.au
James Cook University JCU www.jcu.edu.au
La Trobe University La Trobe www.latrobe.edu.au
Macquarie University Macquarie www.mq.edu.au
Monash University Monash www.monash.edu.au
Murdoch University MURDOCH www.murdoch.edu.au
Queensland University of Technology QUT www.qut.edu.au
RMIT University RMIT www.rmit.edu.au
Southern Cross University SCU www.scu.edu.au
Swinburne University of Technology Swinburne www.swinburne.edu.au
University of Adelaide Adelaide www.adelaide.edu.au
University of Ballarat Ballarat www.ballarat.edu.au
University of Canberra Canberra www.canberra.edu.au
University of Melbourne UNIMELB www.unimelb.edu.au
University of New England UNE www.une.edu.au
University of New South Wales UNSW www.unsw.edu.au
University of Newcastle Newcastle www.newcastle.edu.au
University of Notre Dame Australia UNDA www.nd.edu.au
University of Queensland UQ www.uq.edu.au
University of South Australia UniSA www.unisa.edu.au
University of Southern Queensland USQ www.usq.edu.au
University of Sydney USYD www.usyd.edu.au
University of Tasmania UTAS www.utas.edu.au
University of Technology Sydney UTS www.uts.edu.au
University of the Sunshine Coast USC www.usc.edu.au
University of Western Australia UWA www.uwa.edu.au
University of Western Sydney UWS www.uws.edu.au
University of Wollongong UOW www.uow.edu.au
Victoria University VU www.vu.edu.au