KATALOG
Chcecie wiedzieć więcej na
temat szkół, kursów
i promocji?
Przejrzyjcie strony
przygotowywanego
katalogu!
więcej ...
KOSZTY WYJAZDU
Chcecie wiedzieć, jakie
nakłady potrzebne
są na wyjazd?
Skorzystajcie z
pomocy naszego
kalkulatora!
więcej ...
POTRZEBNE FINANSE
Nie wiecie jakie wymagane
są finanse związane
z wyjazdem na
wizie studenckiej
do Australii?
Zróbcie wstępną
kalkulację!
więcej ...
UBEZPIECZENIE
Podczas pobytu na
wizie studenckiej
należy posiadać
odpowiednie
ubezpieczenie
więcej ...
SŁOWNIKI
Czego nie zapomnieć
włozyć do bagażu?
Słownika!
Zobacz co
w ofercie
więcej ...
TWOJE RESUME
Planujecie pracować podczas
pobytu w Australii?
Nasz online kreator
ułatwi Wam
przygotować
Resume!
więcej ...
tematem związanym z pobytem w Australii moga znaleźć podstawowe informacje na stronach portalu AustraliaOnline. Prosimy jednak pamiętać, że dotyczą one pobytu na wizie studenckiej i skierowane są do osób które na takiej wizie planują wyjazd do Australii. Część informacji dostępna jest dopiero po zalogowaniu.

Osoby które skorzystają z naszej pomocy i zapiszą się do australijskich placówek edukacyjnych poprzez naszą agencję mogą liczyć na nasz darmowy serwis, pomoc w przygotowaniach do wyjazdu, pomoc podczas pobytu na miejscu, jak i możliowść korzystania za darmo z naszego biura - Centrum Studenckiego AustraliaOnline w Sydney.
Wyżywienie

Chociaż ogólnie życie w Australii jest droższe niż w Polsce, wydatki na wyżywienie nie muszą być znacznie wyższe. Za wiele produktów, kupując je w supermarketach, często przyjdzie zapłacić tylko nieznacznie więcej niż kosztowałyby one w sklepach nad Wisłą. Największa jest różnica pomiędzy takimi produktami jak: nabiał, sery, mięso, chleb i niektóre warzywa. W Australii są one znacznie droższe.    

Studenci robiący w miarę oszczędne zakupy wydają około $40 - $70 dolarów tygodniowo na samo jedzenie. Ale to oznacza gotowanie wszystkich posiłków i przygotowywanie kanapek w doku. Poniżej $100 tygodniowo da się wyżyć jedząc od czasu do czasu jakiś lunch "na mieście" (lunch w food-court kosztuje $6-$10) i zaglądając do pubu na małe piwko czy inny drink w sobotni wieczór.

Studenci którzy wcześniej byli na studiach w Polsce, porównując fundusze na wyżywienie studenta w Polsce z tymi w Australii, często mówi że to co wydawali w złotówkach teraz wydają w dolarach australijskich. Czyli warto trzymać się zasady jak dużo kosztowało mnie życie studenta w Polsce, podobnie będzie w Australii, bo nie jest tak łatwo zmienić stylu życia i przyzwyczajeń do tego co się lubi i chce kupić.    


Dwa największe supermarkety w których zakupy robi większość Australijczyków  to Woolworths (w Melbourne nazywane Safeway) i Coles. Ale zakupy można także robić w Aldi, FoodWorks Franklins czy sklepach Spar. W centrach handlowych znajduje się także wiele lokalnych sklepików specjalizujących się w sprzedaży produktów z różnych stron świata, w tym także z Polski. Adresy kilku w Sydney można znaleźć w poście polskie sklepy w Sydney.  
W Sydney studenci udają się także na zakupy do Paddy's Market, na którym można kupić tanio warzywa i owoce. Market znajduje się City Market w centrum miasta na Hay Street i otwarty jest od środy do niedzieli. Niektórzy zalecają by zakupy robić tuż przez godziną 17 bo wtedy wiele warzyw i owoców kosztuje "one dollar", przeczytaj post Zakupy na Haymarket. W Melbourne podobne zakupy można robić w Queen Victoria Market.  


Przykładowe produktyi ich cena w (AUD)
chleb (podobny do polskiego) od $3,49
chleb tostowy od $2,04
6 bułek od $2,39
żółty ser 250 g od $3,49
masło 500g od $3,41
jogurt 1kg od $3,99
wędlina 100g od $1,49
mięso 1kg od $10,99
mleko 1l od $2,34
sok 1l od $2,99
jajka 6 sztuk od $2,42
kawa 250g od $7,99
jedzenie na wynos (azjatyckie) od $6,50
coca cola 1,25 l od $1,29
piwo (zgrzewka 24 butelki 0,33 l) od $30,00
piwo w barze od $4,50
kawa z ekspresu w kawiarni od $3,00Odzież

Australia na pocztówkach prawie zawsze przedstawiana jest jako słoneczny kraj, w którym wszyscy chodzą w podkoszulkach, spodenkach i klapkach. Należy jednak pamiętać, że także w Australii są pory roku. Im bardziej na południe tym w czasie australijskiej zimy będzie zimniej.  Poza tym tak jak i w Europie także w Australii mówi się o globalnym ociepleniu, w wyniku którego pogoda na antypodach czasami lubi płatać figle i czasami zamiast gorącego letniego tygodnia jest pochmurne niebo i sporo opadów.
  
W Sydney, Melbourne i Adelaide podczas australijskiej zimy (czerwiec-lipiec) temperatury znacznie spadają i ponieważ w mieszkaniach na ogół nie ma centralnego ogrzewania wielu studentów narzeka na zimno. Rozwiązanie jest proste - wystarczy kupić mały grzejnik. Wychodząc z domu w okresie zimy co jakiś czas będzie trzeba założyć ciepłą bluzę a nawet kurtkę. W okresie tym w Sydney odnotowuje się więcej opadów. Ale także gdy niebo będzie bezchmurne może okazać się że mając na sobie bluzę jest za gorąco.  
Podczas australijskiego lata klimat w Sydney, i innych miastach w tej samej strefie klimatycznej, jest znacznie cieplejszy niż w Polsce, czasami upały potrafią być nawet przez kilka tygodni. Jest to okres kiedy prawie codziennie można wybrać się na miejskie plaże.

Chociaż zawsze warto zabrać ze sobą ulubione ubranie, należy pamiętać że odzież na daną porę roku można kupić w Australii. Przykładowe ceny podane poniżej.

Odzież i obuwieCena w AUD
podkoszulki (t-shirt) od $10
spodnie od $29
spódnica od $25
buty od $20

Tańsze zakupy odzieży można robić m.in. w K-mart, Target, Lowes oraz w wielu innych sklepach.Inne zakupy

W Australii można kupić prawie wszystko, od sprzętu elektronicznego po wyposażenie sypialni. Zakupy robi się tak jak w innych krajach, należy jednak pamiętać że australijski rynek to tylko 20 milionów ludzi i czasami ceny mogą być znacznie wyższe niż w Europie lub w USA.
Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi postami przesłanymi przez studentów: Sydney Shopping i Sydney markets o tym gdzie robić zakupy w Sydney, czy też Gdzie tanio kupić laptopy jak o taniej księgarni Discount bookstore. Ci którzy będą musieli urządzić swoje nowe lokum czy też kupić jakąś półkę do pokoju mogą wybrać się np. do sklepów IKEA, poza tym zawsze warto zwracać uwagę na ogłoszenia "garage sale" prowadzone w okolicy czy też ogłoszenia na słupach o sprzedaży używanych mebli itp. Jak zawsze także www.gumtree.com.au będzie pomocne. 

Drukuj Drukowanie dostępne tylko dla studentów AustraliaOnline